Co warto wiedzieć o chorobach koni?

Konie pomimo swej siły i sprawności, są zwierzętami dość delikatnymi. Wbrew panującej opinii o dobrym zdrowiu tych zwierząt trzeba o nie należycie zadbać. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na przestrzeganie właściwej higieny. Zadbany wierzchowiec musi być czysty, dobrze wyczesany oraz właściwie odżywiony. Mając wiedzę na jakie choroby może zapaść nasz koń i pojmując mechanizmy ich tworzenia się jesteśmy w stanie wielu z nich uniknąć. Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów choroby należy wezwać weterynarza. Bezwzględnie nie możemy podejmować się leczenia wierzchowca na własną rękę.
Częstymi chorobami wierzchowców są:
Anemia – przejawia się brakiem apetytu, zmniejszeniem kondycji, brakiem połysku sierści i czystymi spojówkami oka. Wierzchowiec może zachorować na anemię przez zbyt silny stres, niezdrową dietę, pasożyty w układzie pokarmowym. W przypadku zauważenia znaków anemii należy zasięgnąć opinii weterynarza. W celu zminimalizowania prawdopodobieństwa wystąpienia anemii u naszego wierzchowca trzeba stworzyć mu jak najlepsze warunki życiowe, podawać jedynie karmę a także dodatki paszowe najwyższej jakości jak również okresowo go odrobaczać
Biegunki – powodem przewlekłych biegunek może być nieodpowiednia dieta naszego wierzchowca, kiepski stan jego zębów, infekcje, pasożyty układu pokarmowego. Nie wolno lekceważyć tego schorzenia i bezwzględnie przy nawracających biegunkach trzeba wezwać weterynarza. Aby zapobiec powracaniu biegunek musimy po pierwsze zadbać o właściwą jakość karmy, którą karmiony jest nasz koń, trzeba także regularnie go odrobaczać. Warto używać także dodatki paszowe, wzbogacone w witaminy i błonnik.
Otarcia od siodła – przejawiają się ciężko gojącymi się ranami w punkcie styku siodła. Podstawową przyczyną powstawania odparzenia jest nieodpowiednio dopasowane siodło, niewłaściwa higiena skóry pod siodłem i złe nałożenie siodła. W przypadku zaistnienia podrażnień skóry pod siodłem trzeba zaprzestać na jakiś czas jazdy konnej by nie podrażniać chorych miejsc. Trzeba również zadbać o poprawną higienę sierści. Aby uniknąć wystąpienia odparzenia przede wszystkim należy właściwie dopasować siodło. Należy skorzystać przy zakupie siodła z usługi saddle fittingu czyli dobierania siodła do konkretnego wierzchowca oraz jeźdźca.
Grypa jest infekcją wirusową przenoszoną drogą kropelkową. Przejawia się suchym i długo trwającym kaszlem, gorączką, brakiem apetytu, osłabieniem i wysiękiem wydzieliny z nosa. Aby ograniczyć ryzyko zachorowania naszego konia na grypę powinniśmy bezwzględnie unikać wystawiania go na duże różnice temperatur. Zawsze w chłodne dni trzeba podczas postoju na dworze nakładać derki naszemu wierzchowcowi.
Podstawą zachowania dobrego stanu zdrowia naszego konia jest przede wszystkim dbałość o jego higienę, częste wizyty weterynarza, dobór odpowiednich akcesoriów jeździeckich i pasz. W czasie choroby najistotniejsza jest nasza natychmiastowa reakcja.