Jak odpowiednio dobrać kask jeździecki?

Jeździectwo nie zalicza się do zbyt bezpiecznych postaci aktywności ruchowej. Z tego powodu powinniśmy być do niej odpowiednio przygotowani. Ponieważ w większości wypadków na obrażenia jest przede wszystkim wystawiona głowa jeźdźca powinna być ona szczególnie osłonięta. Nie zapominajmy, że nie powinniśmy nigdy wsiadać na wierzchowca bez założonego kasku. Kask ochroni głowę jeźdźca w czasie potencjalnego upadku pochłaniając energię uderzenia. Aby spełniał on swoją rolę musi być dobrany i odpowiednio zapięty na głowie jeźdźca. Zatem jak dopasować właściwie kask do głowy jeźdźca. Na początku musimy ściągnąć obwód głowy, w tym celu można zastosować metr krawiecki lub sznurek. Na podstawie ściągniętej miary dobieramy rozmiar kasku używając tabeli rozmiarowych danej firmy. Aby zobaczyć czy dany kask jest dobrze dopasowany, zakładamy go na głowę i sprawdzamy czy nie rusza się on na niej. Prawidłowo dobrany kask musi bez zapinania dobrze do niej przylegać. Następną czynnością jest poprawne zapięcie kasku. Zapinając paski należy zostawić ok. do 2 palców wolnej przestrzeni pod brodą. Zapięcie musi zapobiegać zsunięciu się kasku w czasie upadku. Źle zapięty kask nie ochroni głowy jeźdźca podczas upadku.

Decydując się na kask warto pamiętać o kilku kwestiach.

Zobaczmy czy ma on właściwe atesty bezpieczeństwa. Koniecznie musi on posiadać normy EN 1384.
Nie powinniśmy nabywać budżetowego modelu, gdyż oszczędzanie na użytych materiałach rzutuje na słabszą ochronę głowy.
Bardzo ważne jest także zapięcie kasku, musi być ono przynajmniej trzypunktowe. Gwarantuje ono stabilne ułożenie kasku na głowie w chwili upadku.
Powinniśmy nabyć kask posiadający wydajny system wentylacyjny. Musi on być na tyle wydajny, by właściwie usuwać nadmiar ciepła ze skorupy kasku oraz zmniejszyć pocenie się głowy jeźdźca.
W czasie jazdy głowa jeźdźca będzie się pocić, zamienne wkłady kasku będą pomocne w zachowaniu wysokiej higieny. Z tego powodu kupując kask warto zakupić zapasowe wkłady, które będziemy mogli czyścić.
Nie wolno nabywać kasków z drugiej ręki, ponieważ mogą one posiadać niezauważalne uszkodzenia, które osłabią jego trwałość. Taki kask nie osłoni właściwie naszej głowy. Kask, w którym mieliśmy wypadek, bądź który upadł nam na ziemię nie nadaje się do dalszego używania. Powinien on zostać wymieniony na nowy.

Wybierając kask jeździecki pamiętajmy, że jest to główny element ubioru ochraniający nasze życie i zdrowie. Takie podejście i zastosowanie się do powyższych zasad pozwoli nam na dokonanie odpowiedniego wyboru.