Profilaktyka chorób kopyt

Kopyta konia są bardzo czułą częścią jego ciała. Nawet niewielkie uszczerbki w ich strukturze mogą przeszkadzać koniowi w normalnym funkcjonowaniu. Okres jesienny oraz zimowy nie jest korzystny dla kopyt naszych podopiecznych. Znaczna wilgoć ziemi prowadzi do tworzenia się dużej liczby schorzeń. W tym czasie musimy bardziej niż przeważnie zwracać uwagę co do ich odpowiedniej pielęgnacji. Oprócz nowych jesienno-zimowych akcesoriów do jazdy konnej pomyślmy również o wyposażeniu się w specjalistyczne środki przeznaczone do pielęgnacji kopyt.

Końskie kopyto zbudowane jest z 3 głównych elementów.

Podeszwy – spodniej wklęsłej część kopyta
Ściany kopyta – zewnętrzna część kopyta. Zbudowana ze ściany bocznej, przedniej oraz opuszków kopytowych.
Strzałki – tylny obszar kopyta zachodzący do wewnętrznej części. Posiada styczność z podłożem, co pozwala na odbieranie przez wierzchowca informacji o nim, a także spełnia funkcję amortyzatora.

Najczęściej spotykaną chorobą powiązaną z nieprawidłową higieną i pielęgnacją końskich kopyt jest tzw. gnicie strzałki kopyta. Do rozwoju tego schorzenia dochodzi poprzez bytowanie zarazków w strzałce kopytowej. W zarażonym kopycie dochodzi do rozwijania się procesów gnilnych. Choroba zaczyna się w rowku strzałki kopytowej a brak naszej interwencji skutkuje szybkim rozprzestrzenianiem się na inne partie kopyta. Przejawem gnicia strzałki jest tworzenie się w jej obrębie torebek gnilnych z ciemną surowicą.

Kurowanie strzałki musi być rozpoczęte od dokładnego przemycia zakażonego kopyta i usunięcia zniszczonej tkanki. Zakażone miejsce powinno być starannie wysuszone i pokryte preparatami antybakteryjnymi.

Aby zminimalizować ryzyko zapadnięcia naszego konia na tę chorobę bezwzględnie powinno się pilnować higieny. Po pierwsze codziennie kopyta naszego wierzchowca powinny być prawidłowo oczyszczane, a ściółka w boksie zmieniana na czas. Celem umocnienia kopyt należy stosować produkty regenerujące powierzchnię kopyt i maści nawilżające, które poprawią miękkość rogu kopytowego.

Bardzo dużą istotność dla zdrowia kopyt naszego konia ma również dieta. Minimalnie koń powinien dostawać 1,5% paszy objętościowej na każdy kilogram masy ciała. Zapewni mu to wystarczającą ilość energii. Do paszy warto dosypywać suplementy żywieniowe wzbogacone w lizynę, miedź oraz cynk. Składniki te pomocne będą w regeneracji struktury kopyt, a także poprawią stan sierści naszego wierzchowca.

Zazwyczaj zbyt dużą uwagę przywiązujemy do zakupu nowszego siodła lub innego sprzętu do jazdy konnej nie pamiętając przy tym o prawidłowej pielęgnacji naszego wierzchowca. Nie zapominajmy, że o kopyta trzeba troszczyć się każdego razu po jeździe. Właściwa pielęgnacja umożliwi nam na ustrzeżenie naszego konia od wielu schorzeń i związanego z tym cierpienia. Pamiętajmy, że lepiej jest zapobiegać powstaniu schorzeń niż je później zwalczać.