Typy czapraków

Jeździecka moda narzuca nie tylko wygląd ubioru jeździeckiego, ale i również wzornictwo i kolorystykę akcesoriów jeździeckich. Jednym z części osprzętu jeździeckiego, który podlega trendom w modzie jest czaprak. Poza starannością wykończenia oraz jakością wykorzystanych materiałów klienci zwracają co raz częściej uwagę na krój a także kolorystykę czapraka. Bardzo często jeźdźcy dopasowują swój ubiór do jego wyglądu bądź na odwrót. W sklepach jest dostępna duża ilość różnych czapraków, a producenci sprzętu jeździeckiego kreują nawet kolekcje ubrań do nich dopasowanych. Pewni producenci oferują możliwość personalizacji własnego czapraka poprzez naszycie imienia jeźdźca lub konia lub dobór kolorystyki i wzorów umieszczonych na nim.
Czapraki zawsze dobiera się do rodzaju siodła. Ze względu na to kryterium można je podzielić na:
Czapraki typu D, DR i DL – są to czapraki dopasowane do siodeł ujeżdżeniowych.
Czapraki typu VS oraz VSD – są to najbardziej uniwersalne czapraki. Wykorzystywane są do różnych rodzajów siodeł.
Czapraki S/VSS – także są dość uniwersalnymi modelami czapraków jednakże używanymi głównie do siodeł skokowych.
Czapraki PD – są to czapraki ujeżdżeniowe dla kucyków.
Wybór kształtu czapraka zależny jest jedynie od upodobań jeźdźca. W obrocie dostępne są czapraki z okrągłym bądź prostym przodem. Niektóre z nich posiadają przednią część mocniej wysuniętą w przód przez co nie zawijają się pod siodło. Do treningów stosowane są przeważnie gęsto pikowane czapraki wykonane z lekkiego i cienkiego materiału. Jednymi z najlepszych są, te które posiadają futrzane lub żelowe podkładki. Czapraki z bawełny cechują się lepszym wchłanianiem potu wierzchowca.
Wybierając czaprak powinniśmy poza estetyką oraz doborem czapraka do modelu siodła skupić się na materiale, z którego został on wykonany. Powinien on być jak najbardziej przewiewny. Czaprak także musi być zrobiony z grubszego materiału, który lepiej będzie chronił grzbiet konia przed otarciami.
Przy zakładaniu czapraka trzeba dopilnować, aby nie był on pozawijany, musi on dobrze przylegać do grzbietu. Przed nałożeniem czapraka trzeba również sprawdzić czy jest on suchy i czysty, ponieważ kawałki słomy lub piachu pod czaprakiem będą sprawiały ból naszemu wierzchowcowi, a nawet mogą spowodować obtarcia. Pamiętajmy także, aby kontrolować często stan czapraka, gdyż jego wypełnienie zbija się i sztywnieje, wtedy czaprak przestaje pełnić swoją rolę. Odpowiednio dopasowany czaprak na pewno sprawi jazdę bardziej komfortową dla jeźdźca oraz konia, a wybór markowego modelu pozwoli na użytkowanie go przez dłuższy czas.