Chcę posiadać własnego wierzchowca – z czym to się wiąże?

Podejmując decyzję o zakupie swojego wierzchowca często nie zastanawiamy się wcześniej nad kwestią wszystkich obowiązków, z którymi musimy się liczyć gdy będziemy już jego właścicielami. Zakup konia musi być decyzją dobrze przemyślaną gdyż zwierze nie jest rzeczą, której możemy się pozbyć gdy nam nie będzie już odpowiadać.

Przed kupnem wierzchowca powinniśmy skorzystać z przeglądu weterynaryjnego. Umożliwi nam to na pozbycie się wielu niemiłych problemów zdrowotnych, które mogą wystąpić po jego zakupie. Ocena weterynarza da nam pewność, że kupowane zwierzę jest w pełni zdrowia i nie posiada żadnych zatajonych chorób.

Jak już będziemy posiadaczami naszego upragnionego zwierzęcia musimy mu dać odpowiednie lokum. Jeżeli sami nie posiadamy warunków aby go trzymać musimy skorzystać z ofert pensjonatów dla koni. Większość stajni zapewnia kompleksową obsługę wierzchowców. Warto zapoznać się uprzednio z warunkami panującymi w wybranej stajni. Zobaczmy jaka jest wielkość oraz czystość boksów. Ściółka musi być często wymieniana a ściany i drzwi boksu czyste. Trzeba także zobaczyć jaki jest stan innych wierzchowców. Muszą być one czyste i dobrze nakarmione. Bardzo istotnym elementem są pastwiska i wybiegi obok pensjonatu. Muszą być one odpowiednio duże, wypielęgnowane oraz zagrodzone. Jeśli dostępna jest ujeżdżalnia zakryta, musi być bezpieczna dla naszego konia. Aby to ocenić musimy zobaczyć czy podłoże jest czyste oraz nie ma na nim żadnych szykan. Kolejnym istotnym elementem jest opieka weterynaryjna oraz kowala.

Bardzo ważną ale często pomijaną kwestią jest ubezpieczenie wierzchowca. Trzeba myśleć o tym za wczasu.

Posiadanie swojego wierzchowca wymaga od nas zakupu całości rzędu końskiego i akcesoriów dla jeźdźca. Nabywając wszelkie potrzebne akcesoria jeździeckie warto postawić na znane i renomowane firmy. Ich jakość oraz trwałość będzie dużo wyższa od tanich odpowiedników. Nie można zapominać, że odpowiednio dopasowany sprzęt jeździecki wysokiej jakości pozytywnie wpłynie na samopoczucie naszego wierzchowca. Na przykład nie warto oszczędzać pieniędzy na kupnie siodła, gdyż może ono uwierać naszego konia i doprowadzić do bezpowrotnych zmian w rejonie jego kręgosłupa.

Pamiętajmy, że decydując się na zakup wierzchowca nie powinniśmy myśleć tylko o pozytywnych kwestiach wywodzących się z faktu jego posiadania. Przede wszystkim musimy przemyśleć czy jesteśmy gotowi na wzięcie na siebie takiego zobowiązania. Świadomie zrealizowanej decyzji z pewnością nie będziemy żałować a posiadanie własnego wierzchowca sprawi nam wiele radości.