Chód konia – podstawowe informacje

Sposób poruszania się konia nazywany jest chodem. Każdy początkujący jeździec musi zapoznać się z każdym z chodów wierzchowca. Poprawne rozróżnianie chodów jest podstawą w uczeniu się jazdy jazdy na koniu. Jeździec powinien nauczyć się jak działać odpowiednio pomocami jeździeckimi i jak postępować w siodle w każdym rodzaju chodu. Właściwe wykonywanie chodów wymaga również od jeżdżącego i wierzchowca doskonałej komunikacji opartej na odpowiednim treningu.

Podstawowym chodem, od którego rozpoczynamy naukę jazdy jest stęp. Jest on najpowolniejszym chodem konia. Złożony z czterech taktów. Początkowo stawiana jest noga tylna następnie przednia po jednej stronie. Kolejno w ruch idzie w jednakowej kolejności przeciwległa para kończyn po przeciwnej stronie. Rozróżnić można stęp pośredni, zebrany, swobodny a także wyciągnięty.
Stęp pośredni jest chodem powolnym przy czym wierzchowiec stąpa energicznie. Tylne kończyny nieznacznie przekraczają ślady przednich kopyt. Jeździec posiada dobry kontakt z wierzchowcem na wodzach. Stęp zebrany – koń stawia krótsze kroki przy wyraźnym zgięciu stawów. Kontakt na wodzach jest trochę lżejszy. Stęp swobodny jest chodem zapewniającą koniowi dużą swobodę. Wodze ani trochę nie są ściągnięte. Wierzchowiec w tym chodzie odpowczywa. Stęp wyciągnięty – koń stawia bardzo duże kroki, przez co jego ciało podlega specyficznemu wyciągnięciu.

Kolejnym i żwawszym chodem konia jest kłus. Jest chodem składającym się z dwóch taktów. W chodzie tym dwie nogi po przekątnej odbijają się od podłoża a kolejne dwie są podniesione nad ziemią i tak na przemian. Wyróżniamy kłus roboczy, pośredni, zebrany jak również wyciągnięty. Podczas kłusa roboczego wierzchowiec rusza się naturalnie bez większego wysiłku. Z kolei w kłusie pośrednim sylwetka wierzchowca staje się bardziej wyciągnięta. Wierzchowiec porusza się żwawiej niż ma to miejsce w podczas kłusa roboczego. Podczas kłusa zebranego szyja konia jest widocznie wygięta, wykrok jest krótki a stawy uginają się mocniej. Kłus wyciągnięty charakteryzuje się mocnym rozciągnięciem postawy wierzchowca jak również stawianiem maksymalnie długich kroków.

Galop jest chodem trzytaktowym wierzchowca. Podczas tego chodu występuje faza oderwania wszystkich kończyn od ziemi. Jeden skok zwany jest foulem. Wyróżniamy galop z prawej i lewej nogi zależnie od tego, która para kończyn wysuwa się do przodu jako pierwsza. Zazwyczaj koń galopuje na parę nóg zgodnie z kierunkiem ruchu. Jeśli rusza się w odwrotnym kierunku niż noga, na którą galopuje to jest to tzw. kontrgalop. Wyróżnia się galop roboczy, pośredni, zebrany oraz wyciągnięty. Roboczy galop cechuje się rytmicznością, równomiernością a także sporą równowagą konia. W czasie galopu pośredniego foule wierzchowca są wyciągnięte. Głowa oraz szyja wierzchowca jest delikatnie opuszczona. Podczas galopu wyciągniętego foule konia są jak najbardziej wyciągnięte. Głowa konia jest spuszczona a szyja wyciągnięta.

Cwał – jest odmianą galopu. Jednakże jest chodem czterotaktowym. Jest to najszybszy chód konia. Prędkość galopującego konia oscyluje w granicach 50 – 60 km/h.