Czuły punkt – kręgosłup konia

Duża liczba wierzchowców ma kłopoty z kręgosłupem. Anatomicznie te zwierzęta nie są przystosowane do dźwigania ciężaru na swoim grzbiecie. Powodem uszkodzeń i odkształceń grzbietu mogą być czynniki anatomiczne lub nabyte. Do często występujących schorzeń u wierzchowców można zaliczyć np. nieprawidłowe wykształcenie lub stan zapalny mięśni bocznych kręgosłupa, zakrzywienie brzuszne grzbietu nazywane lordozą, przemieszczenia kręgów, a nawet zmian zwyrodnieniowych oraz uszczerbki wyrostków kolczystych. Dużej liczby z tych przypadłości można by uniknąć właściwie troszcząc się o swojego konia.

Zatem co zrobić, aby nasz koń mógł długo cieszyć się dobrym stanem zdrowia?:

Do najczęstszych schorzeń dochodzi w obrębie kręgów znajdujących się pod siodłem. Dlatego też siodło musi być odpowiednio dopasowane do budowy anatomicznej wierzchowca. W przeciwnym razie może ono zmniejszać ruchomość stawów oraz muskulatury albo powodować ich ucisk co może wpływać na ich zmniejszenie lub stany zapalne. Dobrze dopasowane siodło przez specjalistę jest podstawowym elementem w profilaktyce schorzeń grzbietu u wierzchowców.
Należy uważać, żeby nie przemęczać konia i nie obciążać jego kręgosłupa za mocno. Przeważnie do urazów dochodzi u koni skoczków. Chociaż nie tylko te konie doznają urazów związanych z przetrenowaniem.
Jeżeli spostrzeżemy początkowe objawy przeciążonego grzbietu konia w postaci unikania nakładania siodła, kłopotów ze szczotkowaniem rejonu grzbietu, niechęcią do skoków jak również ogólnego braku posłuszeństwa będąc pod siodłem oraz kulawizny należy jak najprędzej pozwolić takiemu wierzchowcowi odpocząć od wysiłku. Warto sprawdzić odpowiednie dostosowanie siodła do grzbietu konia. Można również w dalszym okresie zastosować miększy czaprak pod siodło, który zmniejszy jego ucisk na mięśnie z boku kręgosłupa.
W celu zmniejszenia bólu i odprężenia mięśni bocznych grzbietu powinniśmy zastosować różnego rodzaju leki rozgrzewające lub doświetlanie odpowiednimi lampami. Nagrzanie bolesnych miejsc usprawni ich ukrwienie, przyśpieszy regeneracje i złagodzi ból po treningowy.

Pamiętajmy, że grzbiet konia jest bardzo czuły. Z tego powodu nie można nam czekać widząc początkowe objawy przemęczenia grzbietu konia na rozwój poważniejszej choroby. Skutki rozwoju choroby kręgosłupa mogą być już nieodwracalne oraz przysporzyć naszemu koniowi dużo bólu.