Czym jest i na czym polega dresaż?

Ujeżdżanie nazywane dresażem jest olimpijską dyscypliną jeździecką. Jest ona wspierana przez FEI czyli Międzynarodową Federację Jeździecką. Jej ćwiczenie jest przeważnie wstępem do rozpoczęcia uprawiania pozostałych konkurencji jeździeckich. Więc czego może nauczyć nas dresaż i w czym tkwi jego elegancja?

Historia dresażu rozpoczyna się w czasach starożytnych, gdzie możemy odnaleźć pierwsze wiadomości o tej dyscyplinie. Jednakże pierwszy oficjalny konkurs ujeżdżania został rozegrany w Bratysławie w 1873 roku. A pierwsze mistrzostwa europy przeprowadzono w 1963 r., a Światowe Mistrzostwa w 1966 r.

Dresaż rozgrywany jest na czworobocznej arenie o piaszczystej bądź trawiastej nawierzchni. Przy konkursach łatwiejszych wymiary czworoboku liczą 20 x 40 m natomiast w przypadku konkursów trudniejszych 20 x 60 m. Zawody podzielone są na różne klasy. Najłatwiejszą z nich jest klasa L, kolejne klasy wg. rosnącego stopnia zaawansowania to klasa P, N, C, CC, CS oraz najtrudniejsze Grand Prix oraz Grand Prix Special. Dresaż polega na wykonywaniu przez jeźdźca wraz z koniem odpowiednich figur ujeżdżeniowych, które scharakteryzowane są w danych programach przypisanych do poszczególnych klas.

Głównym celem dresażu jest uzyskanie harmonii przez jeźdźca oraz jego konia. Wyszkolony koń powinien reagować bezbłędnie na wszelkie pomoce jeździeckie. Jeździec siedząc w siodle powinien posiadać pełną kontrolę nad swoim wierzchowcem. Należy przy tym nadmienić, że żaden ruch wierzchowca w ujeżdżaniu nie jest wymuszony, natomiast jest oparty na obustronnej kooperacji a także zaufaniu wierzchowca do jeźdźca. Można się zetknąć z wieloma opiniami, że dyscyplina ta jest niehumanitarna ale w rzeczywistości tak nie jest. Wszystko zależne jest od tego jak jeździec podchodzi do tego tematu. Wprawny jeździec szanujący swojego konia nigdy nie wyrządzi mu krzywdy. Prawidłowo wytrenowany wierzchowiec realizuje zadania jeźdźca z przyjemnością, a w ich ruchach widać spokój i harmonię. Dyscyplina ta często jest przyrównywana do tańca poprzez swój artystyczny charakter. W ujeżdżaniu wymagane są nawet specjalne stroje oraz akcesoria jeździeckie. Wytyczne co do nich obwarowane są stosowanymi przepisami. Strój jeźdźca musi składać się z ciemnego fraka i jasnych bryczesów. Natomiast koń musi mieć nałożony biały czaprak pod siodłem. Wszystko to ma na celu wyszczególnienie elegancji tej konkurencji. Trzeba jednak zaznaczyć, że z pozoru proste, a także wykonywane z gracją figury wymagają od pary jeździec i wierzchowiec najwyższego poziomu koncentracji jak również profesjonalnego treningu.

Jak wspomniano na początku ujeżdżanie jest często wstępem do wielu innych dyscyplin jeździeckich. Wytrenowanie naszego konia jest przydatne w skokach z przeszkodami, a wymagane do startowania w Konkursie Konia Wierzchowego, ponieważ dresaż jest jedną z konkurencji składających się na te zawody. Bez znaczenia na to jaką konkurencję chcieli byśmy uprawiać czy zechcemy zostać przy samym dresażu warto uprawiać tą dyscylinę, gdyż daje to wiele radości i jak żadna inna daje możliwość poznania własnego wierzchowca.