Jak powinniśmy chronić naszego konia przed owadami?

W lato dużym zmartwieniem nie tylko dla jeźdźców jest duża ilość insektów latających. Owady pojawiające się przeważnie późno popołudniu oraz wieczorem przeszkadzają głównie naszym wierzchowcom, a one same nie są w stanie przed tym się obronić. Dlatego też w czasie lata trzeba pomóc naszym podopiecznym w walce z nimi. Istnieje parę dość dobrych rozwiązań, które mogą ułatwić nam walkę z insektami i dać naszym koniom ulgę.

Na wstępie zatroszczmy się o czystość naszego konia. Zaschnięte błoto wraz z potem jest bardzo atrakcyjne dla much oraz komarów. Z tego powodu powinniśmy starannie czyścić naszego konia i czesać jego sierść. Do mycia warto stosować szampon przeciw owadom. Jak mowa o higienie nie można zapominać o trzymaniu boksu oraz całej stajni w odpowiedniej czystości. Powinniśmy regularnie pozbywać się odchodów z boksów i ujeżdżalni a także prowadzić dezynfekcję tych miejsc. Te zabiegi pozwolą na zmniejszenie liczby owadów i rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych.

Wypuszczając wierzchowca na padok późnym popołudniem należy założyć mu derkę siatkową. Dobry sklep jeździecki posiada w sprzedaży derki siatkowe z wyciętym specjalnie miejscem na siodło, więc w takim rodzaju derki może odbywać się również trening. Różnego rodzaju derki można zakupić np. w internetowym sklepie jeździecki Equishop – www.equishop.com.

Owady najczęściej atakują najczulsze obszary na ciele konia tj. oczy, chrapy i jego uszy. Dlatego warto jeśli nasz wierzchowiec nie ma dłuższej grzywy, która pozwoliłaby mu na przeganianie much z obszaru oczu, założyć mu specjalne frędzelki, które mu w tym pomogą. W celu ochrony pyska wierzchowca można stosować także maskę przeciw owadom. Maska w znakomity sposób ochrania oczy oraz uszy konia. Jeśli nie chcemy zasłaniać oczu naszego wierzchowca możemy kupić dla niego tylko nauszniki. Dostępne są także pełne derki zakrywające większą część ciała naszego konia, wraz z uszami a także oczami.

Żeby w kompleksowo zabezpieczyć naszego konia przed insektami warto zaopatrzyć się w środek odstraszający owady i regularnie spryskiwać naszego wierzchowca. Nie zapominajmy, że żaden z domowych sposobów takich jak stosowanie octu lub różnych olejków nie są tak efektywne jak środki dostępne w specjalistycznym sklepie jeździeckim.

Warto także rozważyć ranne padokowanie koni, gdyż wtedy liczba insektów jest dużo mniejsza, natomiast puszczając naszego wierzchowca na padok pod wieczór nie zapominajmy o stosowaniu wymienionych tu akcesoriów i sposobów na ochronę przeciw insektom.