Jak prawidłowo chronić nogi wierzchowca?

Nogi wierzchowca jak i jego kopyta w czasie wysiłku są poddawane bardzo dużym przeciążeniom. Przez to narażone są na różne kontuzje oraz urazy w postaci – przeciążeń ścięgien, stłuczeń, zranień, itp.
Nawet najmniejsze urazy mogą prowadzić do wyeliminowania naszego wierzchowca z pracy pod siodłem, dlatego też bezwzględnie należy używać ochrony jego kończyn. Aktualnie w sklepach jeździeckich mamy dostępny bogaty asortyment akcesoriów chroniących nogi naszego wierzchowca przed kontuzjami. Zobaczmy wiec jak możemy ochronić naszego konia przed kontuzjami nóg.

Podstawową oraz powszechnie znanym sposobem chronienia nóg jest zakładanie owijek. Osłaniają one głównie staw pęcinowy oraz zabezpieczają nogi wierzchowca przed drobnymi skaleczeniami. Pamiętajmy, że bandaży nie wolno używać do skakania a także do wyjazdów w teren ze względu na możliwość zsunięcia się owijki w czasie skoku lub jazdy. Pod bandaż należy zakładać podkład aby nie otrzeć kończyn konia. Bardzo istotną sprawą przy stosowaniu bandaży jest zdolność ich odpowiedniego zawinięcia.

Kolejnym zabezpieczeniem kończyn konia jest zakładanie ochraniaczy dla koni. Ochraniacze zazwyczaj zrobione są ze skóry albo tworzyw sztucznych. Ich dużą zaletą jest prostota nakładania. Pewniejsze mocowanie pozwala na używanie ochraniaczy do skakania oraz jazdy w terenie. Odrębnym typem ochraniaczy są ochraniacze transportowe stosowane do chronienia nóg konia podczas transportu. Trzeba jednak pamiętać, że ochraniacze muszą być dobrze wybrane do rodzaju uprawianej konkurencji oraz do średnicy kończyn wierzchowca. Za wąskie mogą wywoływać obtarcia bądź niedokrwienie.

Celem ochrony piętek oraz koronek kopytowych zakłada się kalosze dla wierzchowców. Chronią one kopyta wierzchowca jeśli ma on tendencję do zahaczania tylnymi kopytami o przednie.

Nie zapominajmy, że nie wszystkie dostępne w sklepach akcesoria do ochrony nóg naszego wierzchowca spełnia swoją funkcję. Z tego względu do ich zakupu powinniśmy wybrać jedynie znany sklep jeździecki. Gdzie mamy gwarancję, że otrzymamy przedmiot jest w pełni wartościowy a poza tym tego uzyskamy pomoc w doborze odpowiedniego dla nas modelu i wielkości.
Co prawda, niektórzy uważają, że ochraniacze albo inne formy ochrony nóg nie są konieczne w większości przypadków a powinniśmy stosować je podczas wykonywania tylko, niektórych czynnościach fizycznych, ale w rzeczywistości warto chronić naszego konia nawet podczas zwykłej przejażdżki.