Kondycja jeździectwa

Jeździectwo w Polsce ma bardzo długą tradycję. W XVIII W jeźdźcy polscy byli uważani za najlepszych w Europie. Na początku XX W Polskie jeździectwo miało swój rozkwit. W tym okresie powstało na obszarze naszego kraju dużo szkółek jeździeckich a polscy jeźdźcy zdobyli wiele osiągnięć sportowych na wielu konkursach, a nawet na olimpiadach. W 1928 roku utworzony został Polski Związek Jeździecki. Polski Związek Jeździecki jest organizacją w ramach, której zrzeszeni są jeźdźcy zawodowi, sędziowie, osoby szkolące, a także pozostali działacze jeździectwa polskiego. Jednakże wraz z wybuchem II Wojny Światowej rozwój jeździectwa w Polsce i w Europie został zahamowany. Zlikwidowano PZJ, w którego miejsce po II Wojnie Światowej utworzono Sekcję Jeździecką i Pięcioboju Nowoczesnego. po wojnie było bardzo ciężko odbudować starą świetność polskiego jeździectwa. Polski Związek Jeździecki przywrócono dopiero w 1957 roku. Stale od tego momentu jeździectwo w kraju stawało się co raz bardziej popularne i wracało do starej formy.
Teraz jeździectwo staje się co raz bardziej popularną dziedziną sportową, rehabilitacyjną oraz rekreacyjną. Jest sportem niewątpliwie prestiżowym. Polski Związek Jeździecki posiada około 30 000 jeźdźców związanych w sposób czynny z jeździectwem. Liczy się, że mamy około 300 000 tysięcy osób jeżdżących na koniu. Rozgrywana jest co raz większa liczba różnego rodzaju zawodów jeździeckich, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Polscy jeźdźcy zdobywają uznanie na arenie międzynarodowej. W kraju jest około 3,7 tys. ludzi czynnie biorących udział w zawodach i liczba ta ciągle wzrasta.
Poza rozwojem jeździectwa rozumianego jako sport co raz bardziej popularną metodą spędzania aktywnie czasu jest jazda rekreacyjna i turystyczna gdzie tzw. próg wejścia jest dużo mniejszy niż przy jeździe sportowej. Przez to co raz więcej młodzieży a nawet dzieci wsiada na wierzchowce i rozpoczyna w taki sposób swą przygodę z jeździectwem. Aby rozpocząć poznawanie jeździectwa rekreacyjnego nie potrzeba ponosić tak wielkich nakładów finansowych jak przy jeździectwie sportowym. Dlatego też wielu jeźdźców rozpoczynało przygodę z jeździectwem od jazdy rekreacyjnej. Jest to również wspaniały sposób na zaznajomienie się z podstawami jeździectwa i dzięki temu wybranie dalszej ścieżki swojego rozwoju.
W miarę wzrastającego zainteresowania jeździectwem rozwija się także cały przemysł związany z tą kategorią sportową. Otwierane są szkółki jeździeckie oraz kluby. Powstaje dużo sklepów jeździeckich posiadających w szeroki asortyment akcesoriów dla jeźdźców oraz koni. Wymyślane są coraz to nowsze i doskonalsze rodzaje siodeł i innego typu osprzęt jeździecki. Powstają również nowe usługi tj. saddle fitting. Zwiększająca się konkurencja na rynku artykułów jeździeckich skutkuje stałym poszerzaniem zaopatrzenia sklepów i hurtowni jeździeckich oraz w efekcie zwiększeniem rozpiętości cenowych produktów. Wzrost popularności tej dyscypliny wpłynęła również korzystnie na poziom cen związanych z członkostwem w kursach oraz klubach jeździeckich. Dzięki temu jeździectwo jest co raz bardziej dostępne dla szerszej grupy osób.