Odpowiednia długość strzemion

Największy wpływ na to jak sprawnie radzimy sobie z jazdą konną ma nasze doświadczenie oraz jakość akcesoriów jeździeckich. Często sporą uwagę przykładamy do tego następnego czynnika. Zapominamy przy tym często jak ważną rolą jest odpowiednie dobranie, a także regulacja tego sprzętu jeździeckiego. Spore znaczenie dla właściwego oddziaływania pomocami jeździeckimi ma nasz dosiad. Jego staranność zależna jest niewątpliwie od naszych zdolności jak i odpowiedniego dostosowania długości strzemion. Długość strzemion ma także duży wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Należy więc lepiej zaznajomić się ze sprawą regulacji naszych strzemion.

Długość puślisk zależna jest nie tylko od długości nóg jeżdżącego, ale również od trenowanej dyscypliny jeździeckiej i warunków jazdy.

Regulację długości strzemion zaczynamy będąc jeszcze na ziemi. Przybliżamy się do konia i następnie ustawiamy się twarzą do jego boku. Długość puśliska musi być równa długości wyciągniętej do siodła ręki. Następny element ustalania długości strzemion realizowany jest z siodła. Aby to zrobić będąc w siodle wyjmujemy stopy ze strzemion i opuszczamy je luźno po bokach konia. Poprawnie wyregulowane strzemiona muszą sięgać nam do kostek.

W ten sposób mamy wyregulowaną długość podstawową strzemion, która jest wyjściowa do ustawiania strzemion pod dany styl jazdy bądź konkurencję, którą trenujemy.

Jeśli będziemy ćwiczyć dresaż nasze strzemiona powinny być dłuższe o parę centymetrów. Do skakania musimy skrócić je trochę w stosunku do ustawienia standardowego. Do ścigania strzemiona są przeważnie mocno krótsze.

Warto też nadmienić, że strzemiona powinny być takiej samej długości. Jednakże w wyjątkowych sytuacjach ortopedycznych dopuszczalna jest różnica między długością prawego i lewego strzemienia.

Trzeba stałe kontrolować stan puślisk, ponieważ ich zerwanie może grozić naszemu bezpieczeństwu. Także w czasie wsiadania z ziemi lewe puślisko będzie się mocniej naciągać od prawego, dlatego też raz na jakiś czas powinniśmy zmienić je miejscem z lewym puśliskiem.

Pamiętajmy o tym, żeby zawsze odpowiednio ustawić długość strzemion, unikniemy dzięki temu popełniania dużej liczby błędów, a jazda na koniu będzie dla nas dużo milsza.