Ośrodek jeździecki – jak wybrać najlepszy?

Jeździectwo jest niezmiernie popularną dyscypliną sportową oraz doskonałą formą odpoczynku. Konno jeżdżą ludzie w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania. Ciągle wzrasta zainteresowanie tym rodzajem aktywności fizycznej przez młodych ludzi. Jeździectwo ma nie tylko pozytywny wpływ na naszą sprawność fizyczną ale także doskonale oddziałuje na nasz stan psychiczny. Jeśli chodzi o dzieci to oddziałuje bardzo dobrze na ich rozwój. Zazwyczaj naukę jazdy zaczynamy w ośrodku jeździeckim. Pierwszy kontakt z jeździectwem jest bardzo ważnym etapem, ponieważ od tego jak wyglądać będą nasze początkowe godziny w siodle, zależeć będzie to czy w ogóle podejmiemy decyzję o kontynuowaniu naszej przygody w siodle. Nie mając żadnego doświadczenia powinniśmy mieć pewność, że trafimy w ręce kogoś kto dobrze o nas się zatroszczy. Dlatego też musimy ze skupieniem starannie zapoznać się z ofertą szkółek jeździeckich oraz zapoznać się z warunkami tam panującymi. Więc na co należy zwrócić uwagę?

Przeważnie poszukując ośrodka jeździeckiego zwraca się uwagę na odległość od miejsca zamieszkania oraz koszty. Nie ulega wątpliwości, że są to bardzo istotne kwestie ale nie powinny być kluczowe dla podejmowanego przez nas wyboru. Decydującym elementem przekładającym się na wybór danego ośrodka musi być poziom treningów oraz bezpieczeństwo nauki. Wybierając ośrodek jeździecki koniecznie powinniśmy zasięgnąć o nim jak najwięcej wiadomości. Warto osobiście zapytać się o szczegółową ofertę, kwalifikacje trenerów i uzyskane przez ośrodek certyfikaty. Koniecznie musimy zostać oprowadzeni po szkółce.

Będąc oprowadzanymi po terenie szkółki musimy zwrócić uwagę na stan koni. Muszą być one zadbane oraz czyste. Także ważna jest wielkość i czystość w ich boksach. Wierzchowce trzymane w dogodnych warunkach będą dużo lepiej sprawowały się w czasie ćwiczeń. Bezwzględnie zerknijmy na plac treningowy. Powinien być on ogrodzony oraz bezpieczny. Podczas zajęć nie może znajdować się na nim zbyt duża liczba kursantów. Grupy powinny wynosić maksimum trzy osoby, żeby trener mógł poświęcić każdemu szkolonemu odpowiednią uwagę.

Bezwzględnie powinniśmy zwrócić uwagę na używane akcesoria do jazdy konnej. Ich stan musi być nienaganny, ponieważ od nich zależy nasze bezpieczeństwo. Szkółka jako absolutne minimum musi zapewnić nam kask.

Nie zapominajmy, że wybór właściwego ośrodka jeździeckiego wpływa istotnie na nasz jeździecki rozwój, przez to nie musimy śpieszyć się z jego wybraniem. Dobrze jest sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji parę szkółek. Przebywając w tych miejscach nie strońmy od pytań. Przemyślany i spokojny dobór szkółki dla jeźdźców zagwarantuje nam bezpieczną oraz skuteczną naukę.