Ubiór jeździecki – komfort i bezpieczeństwo

Komfort a bezpieczeństwo w siodle

Jeżdżąc konno pragniemy czuć się dobrze i nieskrępowanie w siodle, ponieważ od komfortu naszego oraz wierzchowca zależeć będzie w dużej mierze sprawność treningu. Rynek osprzętu jeździeckiego obfituje w najróżniejsze wersje ubrań oraz innych akcesoriów jeździeckich. Skupiamy się na wyborze najbardziej wygodnego dla nas ubioru dla jeźdźców nie pamiętając przeważnie o kwestii bezpieczeństwa. Dużo osób twierdzi, że bezpieczeństwo i komfort nie idzie w parze. Przeważnie potwierdza się prawdziwość tego stwierdzenia, jednak nie musi tak być. Zatem na co należy zwrócić uwagę przy doborze właściwego dla nas oraz dla naszego konia sprzętu jeździeckiego?

Podstawą komfortowej i bezpiecznej jazdy jest odpowiednie wyposażenie jeźdźca. Wszystkie części ubioru jeździeckiego muszą być stworzone konkretnie do jazdy na koniu. Nie można zamieniać poszczególnych elementów ubioru jeździeckiego codzienną garderobą. Jeździec powinien posiadać oficerki albo sztyblety, które osłonią jego nogi przed obtarciami a także w razie upadku nie zakleszczą się w strzemieniu. Bryczesy zapewniają dobre trzymanie w siodle, co da jeźdźcowi większą stabilność. Górna partia ubioru musi być dopasowana do warunków pogodowych. W upalne dni poleca się ubieranie dobrze oddychających koszulek a w dni chłodne trzeba zakładać kurtki z nieprzepuszczalnego materiału Warto, również pomyśleć nad stosowaniem ochronnej kamizelki jeździeckiej. Ochroni ona tułów i organy wewnętrzne przed uszkodzeniami powstającymi w wyniku upadku. Czasami możemy się spotkać z opiniami, że kamizelki ograniczają ruchomość co jest nie prawdziwe. Dłonie jeźdźca dobrze jeśli są odziane w rękawiczki, które pozwolą na stabilniejsze trzymanie wodzy i ochronią dłonie przed otarciami. Najważniejszym elementem stroju jeźdźca odpowiedzialnym za bezpieczeństwo jest kask. Musi być on odpowiednio dopasowany i zaopatrzony w trzypunktowe zamocowanie. Żeby kask pełnił swoją funkcję powinien mieć atesty bezpieczeństwa. Kaski bez atestu nie ochronią głowy jeźdźca w odpowiedni sposób. Nie zapominajmy, że najważniejszą sprawą dla komfortu noszenia stroju jeździeckiego jest właściwe dobranie rozmiaru ubrań oraz ich należyta jakość. Materiały niskiej jakości mogą być niemiłe dla ciała oraz powodować odparzenia i otarcia.

Nasz koń również powinien dobrze czuć się w używanym sprzęcie jeździeckim. Najważniejszym elementem jego osprzętu jest siodło, które powinno być wysokiej jakości gdyż to od niego zależy w głównej mierze jego świetne samopoczucie oraz zdrowie. Kupione siodło powinno zostać indywidualnie ustawione do budowy grzbietu wierzchowca, ponieważ jedynie w tedy nie będzie go uwierało i oprze ciężar jeżdżącego na odpowiednio dużej powierzchni grzbietu konia. Ważna jest również jakość pozostałego osprzętu do jazdy konnej, który musi być odpowiednio dopasowany do naszego wierzchowca.

Właściwie dopasowany sprzęt jeździecki, wysokiej jakości zagwarantuje nam oraz naszemu wierzchowcowi dużą wolność ruchu a także komfortową pracę. Z tego względu nie powinniśmy bagatelizować tej kwestii oraz uważnie realizować nasze zakupy.