Czym jest siodło jeździeckie?

Siodło jeździeckie oznacza siedzisko, umożliwiające bezpieczną oraz komfortową jazdę konną. Dobrze dopasowane pozwoli poczuć się pewniej podczas nauki i treningów, uniknąć dyskomfortu, a także lepiej wykonywać poszczególne manewry. Jego najważniejszą funkcją jest ochrona zwierzęcia przed skutkami przeciążeń i różnego rodzaju urazami, jak i również ustabilizowanie ciała jeźdźca. Zapewnia większą swobodę ruchów jednego i drugiego, dlatego warto zadbać o wybór tego idealnego modelu.

Umiejscowienie terlicy w siodłach Prestige Italia

Stelaż siodła lub inaczej jego terlica powstaje z odpornych materiałów – drewna, tworzyw sztucznych lub metalu. Rusztowanie pokrywa miękka wyściółka, zapewniająca wygodę zwierzęcia oraz amortyzację podczas jazdy. Na wierzchnią warstwę profesjonalnego siodła składa się odpowiednio wyprofilowane siedzisko, a także przedni oraz tylny łęk zabezpieczający przed przesuwaniem się ciała jeźdźca. Umożliwia ono prawidłowy dosiad, czyli po prostu utrzymanie poprawnej sylwetki.

Ważny element wyposażenia siodła stanowią strzemiona, czyli umiejscowione po bokach metalowe lub skórzane uchwyty na stopy jeźdźca. Umożliwiają nie tylko utrzymanie równowagi, ale też wsiadanie i schodzenie z konia. Ich długość regulują paski zwane puśliskami – można je dopasować do wysokości danej osoby. Z obydwu stron znajdują się także szerokie tybinki, zabezpieczające brzuch wierzchowca, a także przylegające do nich poduszki kolanowe, które służą do prawidłowego utrzymania ud jeźdźca oraz ochrony wrażliwych miejsc na korpusie konia.

Niekiedy do siodła dołączony jest również czaprak, czyli umieszczana pod siodłem kapa, dobrze chłonąca wilgoć i dodatkowo zabezpieczająca zwierzę przed uciskiem. Do mocowania siodła służy tzw. popręg, czyli elastyczny i wytrzymały pas skóry lub materiału, który przewiązuje się i zapina pod brzuchem zwierzęcia.

Na rynku dostępne są różnorodne modele siodeł. Na początku przygody z jeździectwem wystarczy odpowiednio dobrane siodło klasyczne. Dobrym pomysłem okaże się wybór siodła wszechstronnego, nazywanego także pośrednim, służącego zarówno do ujeżdżania, jak i skoków. Siedlisko ujeżdżeniowe ułatwi z kolei utrzymanie przez dłuższy czas wyprostowanej postawy, a takie o specjalnym przeznaczeniu do zaawansowanych skoków umożliwi manipulację środkiem ciężkości. Osoby, które planują długie wyprawy w terenie, powinny pomyśleć o siodle rajdowym, wyposażonym w dodatkowe uchwyty do przyczepienia ekwipunku. Producenci oferują także między innymi siodła westernowe, które najczęściej wykonane są ze skóry. Zapewnia dużą wygodę podczas jazdy rekreacyjnej.

Ze swojej strony możemy polecić polskiego dystrybutora siodeł Prestige Italia. Posiadają doświadczonych fachowców, którzy dodatkowo przed zakupem mogą wykonać profesjonalne pomiary końskiego grzbietu i dopasować siodło do jego budowy anatomicznej oraz państwa wymagań.
Więcej informacji oraz kontakt znajdą Państwo na stronie https://prestigeitaly.pl/.