Jak wybrać najlepszy czaprak pod siodło?

Wybór czapraka ma ogromne znaczenie zarówno dla konia, jak i dla jeźdźca. Podczas dobierania czapraka do konia należy sięgnąć po odpowiedni rozmiar – dostosowany do rasy i wielkości konia, a także siodła. Nie mniej ważne są rodzaje siodeł i czapraków. W przydomowej stadninie sprawdzi się czaprak wszechstronny, ale już profesjonaliści powinni wybrać czaprak skokowy, wymienne czapraki rajdowe lub dostosowane do innych dyscyplin sportowych. Przekonaj się, jak wybrać najlepszy czaprak pod siodło!

Czym jest czaprak pod siodło (potnik)?

Zacznijmy od zdefiniowania, czym w ogóle jest czaprak pod siodło – znany także jako potnik – oraz czy jest niezbędny w kolekcji wyposażenia dla konia. Jest to pewnego rodzaju podkładka pod siodło – a zatem przeznaczona na grzbiet konia – której funkcjami są ochrona kłębu i grzbietu konia przed zranieniem, obiciem czy otarciem, amortyzacja wstrząsów, maskowanie nierówności siodła. Dzięki zabezpieczeniu grzbietu i kłębu konia komfort jazdy znacząco się zwiększa, i to jednocześnie dla zwierzęcia i człowieka.

Czaprak pod siodło pełni też funkcję higieniczną, jako że odciąga pot i zapewnia koniowi większy przewiew. Właśnie dlatego alternatywnie mówi się na niego potnik. Również chroni siodło przed negatywnym skutkiem potu, dzięki czemu sprzęt do jeżdżenia wytrzymuje dłużej.

Jak wybrać najlepszy czaprak pod siodło?

Czapraki bardzo często – zwłaszcza czaprak skokowy czy czapraki rajdowe – pełnią funkcję reprezentatywną danego klubu oraz estetyczną w trakcie zawodów. Potnik występuje w wielu kolorach, wzorach i fakturach, więc bez trudu dopasujesz go do pozostałych elementów, np. nauszników.

Typ i rozmiar czapraka a kształt siodła

Jak sama nazwa wskazuje, czapraki wszechstronne są typem uniwersalnym. Prawdopodobnie to właśnie je znajdziesz w stadninie, do której zapiszesz się na lekcje jazdy konnej. To także właściwy wybór pod siodła wszechstronne, sprawdzające się podczas codziennej jazdy blisko domu czy w terenie.

Ponieważ czaprak dopasowuje się do siodła, w sklepach dostępne są m.in.:

Czaprak skokowy

Jest dość krótki i zapewnia właściwe ułożenie siodła, utrzymując je w miejscu podczas energicznych ruchów konia. Czaprak skokowy pasuje pod tybinki wysunięte w przód.

Potnik skokowy dla Twojego konia

Czaprak rajdowy

Z uwagi na zdrowie końskiego grzbietu i wygodę zwierzęcia czapraki rajdowe miewają obszycie kłębu. Często mają dodatkowe sakwy (zależy to od osobistych upodobań jeźdźca). Są dłuższe niż czapraki skokowe. Pasują pod siodła ławkowe.

Czaprak ujeżdżeniowy

Czaprak ujeżdżeniowy jest szczególnym rodzajem potnika, bardzo ważnym z uwagi na pozytywne doświadczenie konia podczas pierwszych kontaktów z jeźdźcem. Z jednej strony zabezpiecza i chroni grzbiet konia – przy okazji zapewnia stabilizację kłębu konia – z drugiej pozwala jeźdźcowi łatwiej się utrzymać. Taki czaprak pod siodło ma kształt bliski prostokątowi i długość przekraczającą siodło.

Czaprak wszechstronny

Podczas gdy czaprak skokowy jest krótki, by ułatwić zwierzęciu i człowiekowi pokonywanie przeszkód oraz utrzymać równowagę siodła, czapraki wszechstronne cechuje delikatne wydłużenie. Są też subtelnie zaokrąglone na końcach. Należy jednak pamiętać, że czaprak wszechstronny jest najbardziej zróżnicowanym typem. Spotkasz go w wersji prostokątnej, w kształcie siodła, czapraka-łezki. Warto wiedzieć, że czaprak wszechstronny można stosować nie tylko pod siodła wszechstronne, ale również pod inne typy siodeł – jeśli jeźdźcowi zabraknie potnika na wymianę, bo np. inne są w praniu.

Weź pod uwagę anatomię koni – dopasuj czaprak do Twojego konia

Kolejną kwestią jest odpowiedni czaprak dla danego konia pod kątem rasy i wielkości wierzchowca. Tutaj należy uwzględniać anatomię koni, ponieważ inaczej będzie wyglądał rozmiar pony dla kuców, inaczej potnik dla koni małych (np. koni arabskich), inaczej dla dużych i wysokich.

W zależności od producenta czapraków oznaczenia mogą się różnić. Przy wyborze czapraka można posiłkować się typami:

  • rozmiar pony – dla kuca,
  • rozmiar cob – dla średnich koni,
  • rozmiar full – dla dużych koni.

Przy wyborze czapraka można też kierować się siodłem i jego rozmiarem. Wobec tego mamy czapraki do siedziska 15″ i 16″ (P – pony lub PD – pony ujeżdżeniowe), potniki do siedziska 17″ i 18″ (DL – ujeżdżeniowe lub VS – wszechstronny/skokowy). Zawsze należy patrzeć na specyfikację czapraka – tam widnieje właściwa informacja. Pomocne oznaczenia stosują m.in. marki Equiline, Eskadron, Veredus, Kingsland, Animo. Ich czapraki znajdziesz w sklepie Equishop.com.

Dopasuj czaprak do Twojego konia

Cechy: grube wypełnienie czapraków, wykonanie z mocnego materiału itd.

Na komfort zwierzęcia i jeźdźca niebagatelny wpływ ma wykonanie, w tym materiał czapraka. Potnik musi być przyjemny w dotyku, a jednocześnie zapewniać oddychanie skórze zwierzęcia (przepuszczalność musi cechować co najmniej stronę wewnętrzną – tę przylegającą do grzbietu konia). Odparowywanie potu zapobiega odparzeniom i zachowuje czystość siodła na długi czas, natomiast miękkość materiału przeciwdziała wycieraniu sierści czy odciskom twardych elementów po założeniu siodła.

Ponieważ czaprak należy regularnie prać, warto wybrać materiał łatwy do czyszczenia i możliwy do wielokrotnego prania w pralce. Uniwersalny materiał powinien iść w parze z grubością czapraka (m.in. aby leżał płasko pod siodłem) oraz typem wypełnienia. Grubszy czaprak to lepsza amortyzacja, cieńszy – przewiewność. Ostatecznie grubość potnika zależy od osobistych upodobań jeźdźca i przeznaczenia (skokowego, ujeżdżeniowego, rekreacyjnego itd.). Warto też zauważyć, że choć żaden czaprak nie zastąpi dopasowania siodła do konia, ten wykonany z grubszego materiału zniweluje małe niedoskonałości.

Jak wybrać najlepszy czaprak pod siodło

Dalej należy zwrócić uwagę na wykończenie, wycięcia, lamówkę, a nawet krój potnika. Obok walorów praktycznych znajdują się estetyczne. Mamy czapraki wycięte pod kształt siodła, prostokątne pady, pełne – prostokątne, ale z zaokrągleniami. Kolor czapraka można dobrać do reszty akcesoriów lub barw klubowych.

Jak wybrać najlepszy czaprak pod siodło: bawełna vs. wełna

Czaprak wełniany czy bawełniany? A może inny? Dobry wybór na grzbiet konia to właśnie czaprak wełniany. Ten materiał cenią sportowcy z różnych dyscyplin, a także miłośnicy górskich wędrówek – przedkładają wełniane skarpety ponad inne. Wełna doskonale absorbuje pot i zapewnia skórze oddech, więc świetnie sprawdza się podczas energicznej jazdy. Poza tym taki czaprak szybko schnie po wypraniu. Nieco gorzej wypada potnik bawełniany, jako że pochłania pot słabiej i jest podatny na zabrudzenia. Jeśli chcesz zadbać o lepszą absorpcję potu, możesz zdecydować się na czaprak z siateczką w podszyciu. Sprawdzi się też miękka pianka poliuretanowa.

Oczywiście wełna i bawełna nie wykańczają materiałów czaprakowych! W sklepach znajdziesz potniki z elanobawełny, flaneli, poliestru, polaru, mikrofibry, alcantary, filcu, futra owczego. Jeżeli masz wątpliwości, zapytaj sprzedawcę, który materiał potnika najlepiej sprawdza się w dyscyplinie jazdy konnej, którą uprawiasz, a na pewno Ci podpowie. Pomocą służą chociażby przedstawiciele internetowego sklepu jeździeckiego Equishop.com, do którego odwiedzenia zachęcamy. I Ty, i koń będziecie zadowoleni!