Niezbędnik jeźdźca – ochraniacze dla konia

Zadbane nogi wierzchowca przekładają się na całokształt funkcjonowania jego organizmu. Świadomość jeźdźców dotycząca pielęgnowania, a także ochrony kończyn konia znacząco wzrosła w ostatnim czasie. Zazwyczaj każdy jeździec ma świadomość jak ważna jest odpowiednia higiena, używanie różnych maści przyśpieszających regenerację mięśni po treningu, jak również realizowanie innych działań prowadzących do poprawienia stanu nóg konia. Jednakże nie każdy jeździec dostrzega potrzebę używania ochraniaczy. W rzeczywistości są one w stanie zabezpieczyć naszego konia przed groźnymi kontuzjami. Jest to spowodowane nie tylko przez osłonę nogi przed uderzeniami, ale także przez realizację funkcji stabilizującej dla pewnych partii kończyny. Powinniśmy wiedzieć jak należy odpowiednio dobrać ochraniacze do potrzeb naszego wierzchowca i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy ich zakupie.

Na rynku dostępnych jest wiele wariantów ochraniaczy w różnych przedziałach cenowych. Jeźdźcom nie nieorientującym się w tematyce ochraniaczy ich właściwy wybór może sprawić wiele trudności. W rzeczywistości nie jest to takie ciężkie. Wystarczy trochę gruntownej wiedzy na ich temat, żeby wybrać ochraniacze w 100% spełniające nasze potrzeby.

W sprzedaży możemy spotkać dużo różnego rodzaju ochraniaczy. Można je podzielić ze względu na przeznaczenie, jak również zastosowane do ich budowy materiały. Pod względem przeznaczenia możemy rozróżnić:

Ochraniacze transportowe – jest to rodzaj ochraniaczy przeznaczony do zastosowania w czasie transportu konia. Wykonane są zazwyczaj z gąbki obszytej materiałem. Chronią większą część nogi wierzchowca. Ich głównym zadaniem jest osłona kończyn wierzchowca podczas transportu oraz w pewnych przypadkach ich ochrona w boksie. Nie nadają się one do zastosowania w sporcie.

Ochraniacze skokowe – ochraniacze skokowe stworzono pod kątem zapewnienia jak najlepszej osłony kończyn konia podczas skoków. W przeważającej większości są to twarde skorupy osłaniające kończynę. Nie powinny one zmniejszać ruchomości pęciny.

Ochraniacze ujeżdżeniowe – w ujeżdżeniu zazwyczaj stosuje się tylko owijki. Jednak podczas ćwiczeń zaleca się używanie zwykłych ochraniaczy. Ochraniacze dresażowe osłaniają cały obwód kończyny wierzchowca. Przeważnie najistotniejszą różnicą w odniesieniu do ochraniaczy skokowych jest ich krój.

Ochraniacze ogólnoużytkowe – Łączą one właściwości ochraniaczy skokowych oraz ujeżdżeniowych. Jest to najbardziej uniwersalny rodzaj ochraniaczy, wspaniale realizujący swoje przeznaczenie podczas jazdy terenowej, a także w pozostałych dyscyplinach jeździeckich.

Ochraniacze magnetyczne – Pomimo tego, że pozytywne oddziaływanie magnetyzmu na regenerację tkanki mięśniowej jest znane od długiego czasu to ochraniacze te są dość nowym produktem na rynku. Mają one zapewnić przyśpieszenie regeneracji nóg wierzchowca, po długich treningach lub w czasie pozabiegowej rekonwalescencji.

Kalosze – używane są do osłony kornonek kopyt przed urazami mechanicznymi. Zazwyczaj są zrobione z gumy albo neoprenu.

Owijki – ich najważniejszym zadaniem jest stabilizacja scięgien w czasie ruchu. Nie chronią one nóg wierzchowca przed skutkami urazów mechanicznych. Mogą tylko zabezpieczyć przed małymi urazami. Wyróżnić tu należy owijki zrobione z polaru, elastyczne, a także elastyczno-polarowe. Owijki polarowe używane są przede wszystkim w celach rozgrzewających. Elastyczne owijki muszą być bezwzględnie stosowane na podkłady, gdyż mogą doprowadzać do obtarć. Natomiast owijki polarowo-elastyczne przeznaczone są do stosowania podczas treningu bez konieczności użycia podkładów.

Ochraniacze zrobione są zazwyczaj z neoprenu, tworzyw sztucznych lub skóry. Najłatwiejsze w czyszczeniu są ochraniacze zrobione z tworzyw sztucznych, jednakże przy zastosowaniu się do zaleceń producenta czyszczenie pozostałych materiałów nie powinno stwarzać poważniejszych problemów. Trwałość ochraniaczy w każdej z tych grup jest na podobnym poziomie, przy założeniu właściwej ich pielęgnacji.

Jeśli już określimy jaki rodzaj ochraniaczy jest nam potrzebny musimy zwrócić uwagę na parę szczegółów. Przede wszystkim sprawdźmy z czego wykonane są ochraniacze. Ochraniacze muszą być skonstruowane z wytrzymałych tworzyw a ich budowa powinna zapewniać komfortowe użytkowanie. Spójrzmy na jakość przeszyć oraz miejsc klejenia, czy nie wystają jakiekolwiek drażniące krawędzie, które mogłyby generować dyskomfort w czasie użytkowania. Bardzo ważny jest także sposób ich zapinania. Najważniejsze żeby był on trwały. Jego rodzaj powinien być dopasowany do rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej. Najlepsze są zapięcia na kołki oraz solidne rzepy. Przeciwdziałają one przypadkowemu spadnięciu ochraniacza z kończyny wierzchowca. Musimy, także wziąć pod rozwagę przewiewność ochraniaczy. Markowe produkty w większości wydajnie usuwają ciepło z wnętrza ochraniacza co jest niezmiernie ważne dla dobrego funkcjonowania aparatu ruchowego wierzchowca.

Nie zapominajmy, że warto osłaniać nogi swojego wierzchowca, nawet jeśli nie ma on tendencji do ścigania się albo strychownia. Jeżeli dalej będziecie mieli wątpliwości jakie ochraniacze są najbardziej odpowiednie dla waszego konia, powinniście skorzystać z pomocy obsługi sklepu jeździeckiego, która na pewno zaproponuje modele dopasowane konkretnie do tego co potrzebujecie.