Jaka pasza dla konia?

Dobór odpowiedniej paszy dla konia ma decydujący wpływ na jego zdrowie. Wybór nieodpowiedniej paszy może nie zaspokajać zapotrzebowania energetycznego zwierzęcia bądź dostarczać kalorii w nadmiarze. Obydwie skrajności w okresie długoterminowym mogą odbić się na zdrowiu i kondycji konia. Niedobory będą prowadzić do niedożywienia i ogólnego osłabienia organizmu, natomiast zbyt duża podaż kalorii przy niewystarczającej ilości ruchu będzie powodowała otyłość, która w konsekwencji prowadzi do upośledzenia funkcji wielu narządów, a nawet do powstania nieodwracalnych zmian w ich funkcjonowaniu.

Obecnie na rynku funkcjonuje wielu producentów pasz dla koni. Jednakże tylko nieliczni z nich oferują produkty zaspokajające zapotrzebowanie energetyczne oraz na mikroskładniki poszczególnych grup koni. Warto wiedzieć na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru paszy dla naszego wierzchowca.

W większości pasze występują w dwóch postaciach musli oraz granulatu. Wybór zależy od preferencji naszych i konia. Pasza w granulacie jest zazwyczaj nieznacznie droższa od musli i jej zaletą jest bardziej atrakcyjny wygląd w stosunku do musli. Pod względem odżywczym, nie ma istotnych różnic, wszystko jest zależne od jakości, ilości i proporcji poszczególnych składników. Zazwyczaj pasze składają się z ziaren zbóż, otrąb, sieczki lucerny, wkładu witaminizowanego, wysłodków buraczanych i owocowych oraz pozostałych naturalnych składników odżywczych potrzebnych zwierzęciu.

Wybór paszy dla konia zależy przede wszystkim od intensywności i ilości aktywności fizycznej z jaką zmaga się nasz koń każdego dnia. Ponad to duże znaczenie mają również takie cechy jak temperament, wiek, stan fizyczny oraz kondycja. Czym większa aktywność fizyczna tym większe zapotrzebowanie energetyczne. Słaby stan fizyczny zwierzęcia, a w tym stan funkcjonowania jego narządów wewnętrznych może również przyczynić się do wzrostu zapotrzebowania na energię, którą organizm przeznacza na naprawę uszkodzeń. Sprawnie funkcjonujący organizm w większym stopniu będzie wykorzystywał podaną mu paszę więc w takim przypadku można nawet zaobserwować spadek zapotrzebowania na energię. Natomiast wraz z wiekiem maleje zapotrzebowanie na kalorie, ponieważ znacząco spada metabolizm organizmu. Warto zaznaczyć, że żywienie ma charakter sprzężenia zwrotnego, czyli nie tylko wyżej wymienione cechy danego konia wpływają na zapotrzebowanie energetyczne ale również podaż energetyczna i odpowiednie proporcje paszy mogą wpływać na zachowanie konia. W przypadku koni nadpobudliwych należy ograniczyć podaż owsa, dzięki temu nasz koń będzie o wiele bardziej spokojny.

Źródło: flickr.com Autor: Sierra C. Photography

Jak widać tematyka związana z żywieniem koni jest bardzo rozległa. Dlatego też w razie wątpliwości warto decyzję o podaniu bądź zmianie paszy skonsultować z wykwalifikowanym lekarzem weterynarii. Możemy jednak wyszczególnić pewnie uniwersalne zasady żywienia. Ponad to wielu renomowanych producentów stara się ułatwić wybór paszy poprzez produkcję poszczególnych linii produktów adresowanych dla różnych grup koni. Np. Royal Horse podzielił swoje pasze na segmenty B, C, H, S, które oznaczają B – linia dla koni hodowlanych (pasze niskoenergetyczne), C – suplement żywieniowy, S – linia dla koni rekreacyjnych, H – linia dla koni sportowych (pasze wysokoenergetyczne). Każda linia została dodatkowo podzielona (oznaczenie cyfrowe np. B100, lub B150) ze względu na zapotrzebowanie energetyczne wyrażona zazwyczaj w długości i intensywności treningów. Znacząco ułatwia to wybór odpowiedniego produktu.

Karmiąc konia powinniśmy stosować się do niżej przedstawionych zasad uniwersalnych. Przede wszystkim koń powinien mieć stały dostęp do wody. Jest to bardzo ważne z punktu przyswajalności poszczególnych składników odżywczych. Żywienie powinno odbywać się w spokojnych warunkach i regularnych porach. Należy podawać zwierzęciu siano lub słomę. Dzienna porcja żywnościowa powinna być podzielona przynajmniej na trzy części i dopasowana powinna być do aktualnego zapotrzebowania energetycznego naszego zwierzęcia.

Pamiętajmy, że kwestia żywienia ma niezmiernie duży wpływ na ogólną kondycję organizmu. Jest to najważniejszy czynnik determinujący zdrowie konia. Należy zadbać o odpowiednią ilość i jakość jedzenia. Starajmy się wybierać produkty jedynie znanych i renomowanych marek, które to przykładają ogromną uwagę do jakości wykonania. Takie podejście zapewni nam utrzymanie optymalnej kondycji organizmu konia przez długie lata.