Jak kupić konia?

Decyzja o zakupie własnego wierzchowca pojawia się za zwyczaj w czasie, kiedy jesteśmy bardziej zapoznani z jeździectwem oraz mamy jakieś doświadczenie w tej materii. Posiadanie własnego konia nie jest niezbędne do zaczęcia nauki jazdy kiedy to na czas jazdy korzystamy z użyczonego zwierzęcia. Jednakże posiadanie własnego konia daje wiele radości a przede wszystkim pozwala wytworzyć mocniejszą więź pomiędzy jeźdźcem a zwierzęciem i przez to bardziej radować się jazdą. Trzeba jednak pamiętać, iż oprócz korzyści płynących z tego faktu posiadanie własnego konia ciągnie za sobą wiele obowiązków, jak również kosztów związanych z jego utrzymaniem. Podaje się, iż comiesięczny koszt utrzymania konia w mieście to koszt rzędu 1 tys. zł gdyż oprócz jedzenia trzeba mu dać lokum w stadninie. Również dla swojego zwierzęcia kupujemy zazwyczaj lepsze i droższe akcesoria jeździeckie niż dla konia wypożyczonego. Więc wydatki ponoszone w związku z posiadaniem wierzchowca są duże.
Na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę w momencie kupna konia?
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wiek, stan zdrowia i temperament konia. Bezwarunkowo przed kupnem trzeba dopuścić do badania weterynaryjnego zwierzęcia a także przeprowadzić jazdę próbną. Sprzedający co do zasady ma obowiązek poinformowania nas o stanie zdrowia konia, ale nie wszyscy sprzedający są na tyle uczciwi, że przekażą nam prawdziwe informacje. Konie zasadniczo dzieli się na 2 rodzaje. Konie zimnokrwiste i gorącokrwiste. Gorącokrwiste wierzchowce posiadają lekką budowę i odznaczają się żywym temperamentem. Są o wiele cięższe do okiełznania niż konie zimnokrwiste, które to są dużo bardziej spokojne, posiadają muskularną sylwetkę i dużą siłę. Trzeba określić nasze oczekiwania od konia co do jego przeznaczenia i naszych upodobań jeździeckich. Gdy szukamy zwierzęcia do zawodów najlepiej kupić konia gorącokrwistego o żywym temperamencie charakteryzującego się dużą zwinnością natomiast jeżeli poszukujemy konia do jazdy turystycznej powinno się zastanowić się nad zakupem konia rasy zimnokrwistej. Bez wątpienia łatwiej jeźdźcowi o niezbyt dużym doświadczeniu będzie kupić konia już ujeżdżonego o prawidłowo ukształtowanym charakterze posiadającego więcej niż osiem lat. Zbyt młody koń nie będzie tak posłuszny jeźdźcowi, który ma małe doświadczenie. Wzrost konia musi być dobrany do wzrostu jeżdżącego. Jeśli chodzi o płeć konia najbardziej ułożony będzie wykastrowany koń. Bardziej temperamentne będą klacze i ogiery, które są zalecane dla najbardziej doświadczonych jeźdźców.
Decydując się na zakup wierzchowca należy to odpowiednio przemyśleć gdyż koń nie jest przedmiotem, który można się pozbyć gdy nam się znudzi. Nabycie konia jest to wzięcie na siebie zobowiązania na kolejne dwadzieścia do 30 lat. Z pewnością zaczynając przygodę z jeździectwem nie warto kupować własnego konia a słuszniej pożyczać go ze stadniny. W ten sposób w miarę pogłębiania swojego zainteresowania związanego z jazdą konną będziemy świadomiej podejmować tak poważne decyzje. Jak już zakupimy własnego konia nie zapominajmy o tym by zapewnić mu jak najodpowiedniejsze warunki życia, zadbajmy o to by był prawidłowo odżywiany, posiadał przyjemne lokum jak również nabywajmy tylko najlepsze artykuły jeździeckie w dobrym sklepie jeździeckim. Dzięki temu będziemy się cieszyć znakomitą kondycją psychiczną i fizyczną konia przez długi czas.