Czego może nauczyć Cię jeździectwo?

Jazda konna jest wspaniałą formą aktywności fizycznej. Jedna część jeźdźców uprawia tą dyscyplinę dla relaksu, a druga część podchodzi do tematu pod kątem sportowym. Obojętnie czym jest dla nas jazda konna uprawiając je mamy z tego o wiele więcej korzyści niż miło spędzony czas i spalone niechciane kilogramy. Więc czego uczy nas jeździectwo?

Po pierwsze uprawiając jeździectwo mamy kontakt z wierzchowcem. Aby dobrze jeździć konno pomiędzy nim, a nami musi wytworzyć się więź. To jednak wymaga obustronnego zrozumienia koniem. W trakcie pogłębiania tej więzi nauczymy się cierpliwości jak również determinacji w dążeniu do założonego założenia. Niezmiernie istotną korzyścią jest również łatwiejsze radzenie sobie w grupie. Następną istotną korzyścią wynikającą z uprawiania jeździectwa jest uzyskiwanie wiadomości o samym sobie. W czasie procesu pojmowania psychiki swojego konia uczymy się dużej liczby rzeczy o sobie. Co pomocne jest w łatwiejszym rozumieniu siebie oraz otaczającego nas świata. To wszystko daje nam większą pewność siebie.

Jeżeli poza samą jazdą na koniu zajmujemy się osobiście naszym wierzchowcem, wytworzy się w nas odpowiedzialność za żywe stworzenie. To jest bardzo istotną cechą w życiu, szczególnie dla dzieci.

Jeździectwo pomaga w sprawniejszym poradzeniem sobie ze złym samopoczuciem. Zazwyczaj wierzchowce są stworzeniami spokojnymi i inteligentnymi. Współpraca z nimi pomaga nam się zrelaksować. Nie ma nic wspanialszego jak jazda w siodle po trudnym oraz przygnębiającym dniu. Pomaga nam to chociaż na parę chwil oderwać się od trosk dnia codziennego.

Poza opisanymi korzyściami pochodzącymi z uprawiania jeździectwa należy wspomnieć o tych najbardziej oczywistych, czyli korzyściach dla naszego ciała. Jeździectwo pomaga nam w wyrobieniu wysokiej sprawności fizycznej. Będąc w siodle utrzymujemy wyprostowaną sylwetkę co pomaga nam w naprawianiu błędów postawy. Jazda konna wpływa także pozytywnie na stan naszego serca, zmniejszając ciśnienie tętnicze oraz zmusza do wysiłku praktycznie wszystkie partie mięśni. Praktycznie rzecz ujmując jazda konna nie ma żadnego złego wpływu na nasz organizm.

Nie zapominajmy o tym, że jeżdżąc konno nie tylko otrzymujemy wymienione korzyści, ale również ofiarujemy wiele od siebie. Jedynie tym sposobem jest możliwe w pełni czuć wszystkie zalety płynące z jazdy konnej.