Bezpieczeństwo na koniu.

Jazda na koniu jest świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Kontakt z wierzchowcem sprawia nam wiele radości, jak również jest świetną formą aktywności ruchowej. Mimo swoich plusów jest to hobby dość kontuzyjne. Dlatego tak ważna jest tu kwestia naszego bezpieczeństwa. Żebyśmy mieli możliwość w pełni cieszyć się bezpieczną jazdą stosujmy się zawsze do poniższych zasad.

W większości nasz kontakt z jazdą konną rozpoczyna się w ośrodku jeździeckim gdzie udoskonalamy własne umiejętności. Początkowo powinniśmy rozeznać się jak o nasze bezpieczeństwo troszczy się dana szkółka jeździecka. Kluczową kwestię ma tu odpowiednio wykwalifikowana kadra pracownicza. Bezwzględnie osoba, która będzie nas szkoliła musi posiadać stosowane certyfikaty. Jest to bardzo istotne, gdyż od tego jak zostaniemy wyszkoleni zależne będzie nasze bezpieczeństwo na grzbiecie konia. Pod okiem profesjonalnego instruktora będziemy popełniali mniej pomyłek. Następnym istotnym czynnikiem jest stan oraz organizacja ujeżdżalni. Należy zwrócić szczególną uwagę czy ujeżdżalnia jest zagrodzona, wysprzątana oraz czy nie posiada żadnych przeszkód w postaci słupów, wyboistej nawierzchni itp. Nie zapominajmy, że niekiedy z pozoru niewiele istotna przeszkoda może okazać się bardzo niebezpieczna dla jeźdźca jadącego na koniu. Należy także sprawdzić czy dana szkółka jeździecka posiada wykupione ubezpieczenie dla swoich jeźdźców.

Nasze bezpieczeństwo, w siodle zależy przede wszystkim od naszych umiejętności oraz od tego jaki sprzęt jeździecki mamy. Na konia bezwzględnie powinniśmy być odpowiednio ubrani. Kompletny strój jeźdźca składa się głównie z:
Kasko-toczka lub kasku – Jego rolą jest chronienie naszej głowy. Nie zapominajmy, że nie wolno nam usiąść na wierzchowca bez poprawnie dopasowanego oraz zapiętego kasku.
Bryczesów – specjalnych spodni, które pomagają jeźdźcowi trzymanie się w siodle. Zazwyczaj posiadają, również różnego rodzaju wstawki w kroku z materiału antypoślizgowego.
Oficerek lub sztybletów – butów przeznaczonych do jazdy konnej. Dzięki swojej budowie umożliwiają odpowiednie ułożenie nogi w strzemieniu oraz ochraniają kostki jeźdźca przed obtarciami.

Bardzo istotną sprawą przed każdą przejażdżką jest dokładne sprawdzenie w jakim stanie są nasze akcesoria jeździeckie oraz czy są one poprawnie założone. Jeśli zobaczymy jakiekolwiek mocniejsze uszkodzenia sprzętu nie możemy go użytkować. Przy zakupie jakichkolwiek akcesoriów patrzmy na solidność ich wykonania. Nie powinniśmy oszczędzać na ich jakości, ponieważ od niej zależne jest nasze późniejsze bezpieczeństwo na koniu.