Dresscode zawodów w ujeżdżaniu

Dresaż zalicza się do olimpijskich dyscyplin jeździeckich. Jego istota tkwi w precyzyjnym wykonywaniu układów jeździeckich. Wymaga od jeźdźca oraz wierzchowca najwyższego poziomu porozumienia i koncentracji. Charakterystyka jak i oprawa konkursów w ujeżdżaniu cechuje się niesłychaną artystycznością oraz harmonijnością. Z tego powodu jest one często porównywalne z jazdą na lodzie albo tańcem.

Zawody ujeżdżeniowe podzielone są na klasy. Aktualne klasy w porządku od najłatwiejszej do najtrudniejszej to klasa: L, P, N, C, CC, CS, Grand Prix, a także Grand Prix Special. Każda z nich zawiera wymagane elementy, które jeździec wraz z koniem muszą wykonać w czasie przypisanego do nich programu. Ubiór jeźdźca musi spełniać wyznaczone w przepisach wymogi, a niektóre jego części zależą od klasy zawodów. Koniecznie każdy jeździec startujący w konkursie dresażu musi być odziany w:

Kask ochronny bądź cylinder – bezwzględnie każdy jeździec musi mieć na głowie kask jeździecki, np. Samshield Shadowmatt, który jest jednocześnie elegancki i posiada niezbędne certyfikaty bezpieczenstwa, można je kupić tutaj: https://www.equishop.com/pl/8_samshield. Zalecany jest również jego ubiór przez osoby prezentujące wierzchowce podczas przeglądu weterynaryjnego. Dopuszczalna jest jazda w cylindrze przez zawodników 18 letnich i starszych, którzy dosiadają konie co najmniej siedmioletnie.
Marynarkę albo frak – obowiązkowo jednolitego koloru czarnego albo granatowego, dozwolone są jedynie delikatne ozdoby. Marynarka dozwolona jest do klasy CC oraz w konkursach poziomu regionalnego. W klasach wyższych jeździec obowiązkowo powinien być ubrany we frak.
Bryczesy – koloru białego albo kremowego.
Krawat albo plastron – koloru białego, kremowego albo o kolorze fraka.
Rękawice – białe, kremowe albo zgodne z kolorem fraka.
Buty jeździeckie – długie czarne albo zgodne z kolorem fraka.

Wojskowi albo policjanci nie są zobowiązani do ubierania obowiązkowego ubioru. Pozwala się im zakładać ubiór cywilny albo służbowy. Jednakże muszą zakładać kask ochronny.

Nasz koń musi być także odpowiednio przygotowany do konkursów dresażowych. Po pierwsze jedynym dopuszczalnym rodzajem siodła jest siodło ujeżdżeniowe. Pod nim powinien znajdować się jasny czaprak. Ogłowie wędzidłowe stosowane jest w rangach łatwiejszych, w klasie LL używa się ogłowia bezwędzidłowego natomiast w klasach trudniejszych obowiązkowe jest kiełzno munsztukowe. Niedopuszczalne jest ozdabianie naszego wierzchowca. Dopuszczalne jest jedynie zaplatanie grzywy oraz ogona.