Klasy i zasady konkursów w skokach przez przeszkody

Skoki z przeszkodami są bardzo popularną dyscypliną jeździecką wymagającą od konia oraz jeźdźca perfekcyjnego zgrania ruchów oraz znakomitej kondycji. Dyscyplina ta jest idealnym testem dla konia, jeźdźca oraz ich sprzętu jeździeckiego. Konkurs skoków jest kwalifikowany do dyscyplin olimpijskich. Historia skoków sięga XVIII wieku kiedy to w czasie polowań na lisy uczestnicy zażarcie rywalizowali pomiędzy sobą i goniąc za lisem przeskakiwali poprzez napotkane przeszkody. Podstawowym celem przeprowadzanych konkursów jest sprawdzenie dokładności oraz umiejętności jeźdźca, a także odpowiedniego wyszkolenia konia. Konkurencja ta rozgrywana jest na arenie nazywanej parkurem, na którym znajdują się różnego rodzaju przeszkody. Głównie napotykanymi przeszkodami na parkurze jest:
stacjonata – szykana skonstruowana z desek lub drągów
okser – są to dwie stacjonaty ustawione jedna po drugiej mające jednakową wysokość
mur – szykana zbudowana z z materiału podobnego do cegieł
rów z wodą – jest to prostokątna niecka z wodą
doublebarre – są to dwie stacjonaty przy których druga jest wyższa od pierwszej
tripplebarre – jest to kombinacja trzech stacjonat gdzie każda kolejna jest wyższa od poprzedniej
hydra – przeszkoda posiadająca na swoim szczycie żywopłot
szykany umiejscowione są w liniach lub szeregach. Linia zawiera kilka przeszkód ustawionych w odstępach większych niż 12 metrów od siebie. Z kolei szereg składa się z kilku przeszkód umiejscowionych w odległościach większych niż siedem metrów, ale krótszych niż dwanaście metrów. Kierunek przejazdu jest oznaczony przez umieszczone na konstrukcjach chorągiewki czerwone oraz białe. Czerwone umieszczane są po prawej stronie przeszkody natomiast białe po jej lewej stronie.
Jeździec w raz z koniem muszą pokonać ułożone konstrukcje w z góry określonej kolejności oraz czasie. W czasie pokonywania toru istotne znaczenie ma jak najmniejsza liczba zrobionych błędów ponieważ dodawane są za to punkty karne.
Do najczęściej spotykanych błędów zalicza się:
potrącenie górnej poprzeczki przeszkody – 4 pkt. karne
kontakt z wodą – 4 pkt. karne
1 nieposłuszeństwo konia – 4 pkt. karne
kolejne nieposłuszeństwo wierzchowca – eliminacja
przewrócenie się konia – eliminacja
spadnięcie zawodnika z siodła – eliminacja
pomylenie oraz nie wykonanie poprawki pokonywania trasy – eliminacja
przekroczenie maks. czasu – eliminacja
Zależnie od klasy i rodzaju konkursu punktacja może zmieniać się.
Konkursy w skokach z przeszkodami dzielimy ze względu na wysokość zastosowanych przeszkód jak również inny czynnik decydujący o zwycięstwie. Wyróżnić można tu 3 kategorie konkursów. Konkurs dokładności, zwykły i specjalny. Podczas konkursu zwykłego jest nałożona norma czasowa, w której trzeba pokonać przeszkody. Wpływającym na wygraną czynnikiem jest ilość pkt. karnych. W czasie tego konkursu dwójka lub większa liczba uczestników może zająć takie samo miejsce. Podczas konkursu zwykłego zawodnicy, którzy uzyskali tą samą liczbę punktów karnych są klasyfikowani według czasu przejazdu. Możliwe jest tu rozegranie dogrywki. Konkursy specjalne rządzą się swoimi zasadami. Jest ich bardzo duża ilość, ale do najczęściej rozgrywanych należy zaliczyć konkurs szybkości, przy którym każdy zrobiony błąd jest zamieniany na sekundy, które dodaje się do czasu zawodnika. W czasie konkursu stylu jazdy także oceniany jest styl jazdy przez dodatkowego sędziego. Natomiast konkurs wyboru przeszkód koncentruje się na tym, że jeździec może skakać w nieustalonej kolejności przez umieszczone przeszkody. Niezależnie od rodzaju konkursu skoki przez przeszkody zawsze wzbudzają dużo emocji u oglądających oraz jeźdźców. Jest to także, jedna z najbardziej dynamicznych dyscyplin jeździeckich.