Podstawowe przybory do pielęgnacji konia

Odpowiednia higiena naszego konia ma kluczowe znaczenie dla właściwego stanu jego zdrowia. Poprzez prawidłową higienę powinniśmy rozumieć przeprowadzanie regularnych i starannych zabiegów pielęgnacyjnych obejmujących całego konia, wykonywanych z należytą dbałością. Żeby móc to zrealizować potrzebować będziemy do tego celu odpowiednich narzędzi. Więc czego nie może brakować wśród naszych stajennych akcesoriów do czyszczenia konia?

Twarda szczoteczka – proste narzędzie służące do delikatnego czyszczenia sierści wierzchowca. Przeznaczona do pozbywania się wierzchniej warstwy piachu i błota z sierści a także skóry wierzchowca. Szczotkowanie konia powinno odbywać się po każdym powrocie konia z padoku. Trzeba mieć na uwadze, że wierzchowca szczotkujemy zgodnie z ułożeniem włosia zaczynając od jego łba z lewej strony kończąc na tylnych kończynach.
Iglak – specjalna szczoteczka przeznaczona do czesania naszego wierzchowca po jeździe. Bardzo dobrze oczyszcza sierść sklejoną od potu.
Zgrzebło – służy do staranniejszego oczyszczenia sklejonej sierści a także skóry konia. Zgrzebło świetnie usuwa również wychodzącą sierść. Powinniśmy posiadać zgrzebło metalowe oraz gumowe. Zgrzebłem metalowym prościej będzie nam oczyszczać większe powierzchnie ciała natomiast zgrzebłem gumowym należy przeczesywać czulsze miejsca takie jak okolice kręgosłupa i łopatek.
Miękka szczoteczka – usuwa resztki zabrudzeń oraz kurzu z sierści, których nie usunęliśmy przy pomocy zgrzebła. Nadaje sierści połysk i świeżość.
Szczotka do ogona – przeznaczona jest do wyczesywania końskiego ogona. Należy bardzo uważać, żeby podczas rozczesywania nie szarpać włosia, dlatego też powinniśmy robić to z dużym wyczuciem. Najlepiej przed użyciem szczotki przygotować rękoma poszczególne pasma włosów.
Grzebień do grzywy – przeznaczony do czesania grzywy. Nadaje się świetnie do czesania resztek słomy, które mogły by podrażniać delikatne oczy zwierzęcia.
Kopystka – jest przyrządem służącym do czyszczenia kopyt wierzchowca. Zabieg ten powinien być wykonywany codziennie. Nieodpowiednia higiena kopyt skutkuje bardzo często rozwijaniem się drobnoustrojów beztlenowych w okolicach strzałki i doprowadza do powstania procesów gnilnych.
Miękkie ścierki – pomocne do czyszczenia pyska oraz okolic intymnych. Pamiętajmy, że musimy mieć odrębne ścierki do pyska oraz osobne do okolic intymnych. Powinny być one wykonane z miękkiego i chłonnego materiału.
Środki do pielęgnowania i czyszczenia konia – w naszym przyborniku nie może również zabraknąć preparatów przeznaczonych do pielęgnacji sierści i kopyt zwierzęcia. Ułatwiają one utrzymać przez dłuższy okres czasu efekt czystości i chronią sierść oraz kopyta przed negatywnym działaniem czynników środowiskowych.

Nie zapominajmy także o tym, aby nasz sprzęt jeździecki był nienagannie czysty oraz zadbany. Utrzymując odpowiednią higienę naszego konia oraz sprzętu do jazdy konnej uchronimy go przed wieloma kontuzjami i schorzeniami. Koń zadbany będzie miał również dużo lepsze samopoczucie przez co trenowanie będzie dla nas jak i dla niego przyjemnością.